Şimdi Sonsuzdur


Prof. Dr. Ethem Güneren; Şiirlerini; “Uslu Kentli”, gönüllü/zorunlu doktorluk hikâyelerini; “Annemin Emarı Geldi” ve Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile ilgili deneyimlerini; “Estetik Cerrahi Kılavuzu” adları ile yayımlandıktan sonra; “Zamanım çoktan demir aldı,” dedi ve “şimdi”nin hikâyesini yazdı.

Şimdi sonsuzdur. Şimdi, sonsuz kere tekrar ettiği için kıymeti bilinmez. Oysa anında tükendiği için gerçekte en değerli olması gerekendir.

Şimdi, elle tutulmaz, gözle görülmez, sadece yaşanır. Çok uzak olmayan bir gelecekte, herkesin bütün dertlerinin sona ereceği ve sonsuz sayıda şimdisi olacağı iddiasının, deneysel olarak doğrulanması mümkün olmadığından, şimdinin, şimdiden başka kanıtı yoktur.

Şimdi, bir anın, bir günün, bir yılın veya bir çağın olayı değildir. Şimdi, bir kesime, bir kısıma veya bir topluma ait değildir. Asıl itibariyle tüm ülkeleri, insanlığı ve gelecek nesilleri ilgilendirir.

Şimdi gerçekleşen yanlışlıklar, aynı genç bir ağacın gövdesindeki yumuşak kabuğa, çakı bıçağının ucuyla açılan yaraların yıllar içinde ağaçla beraber büyümesi gibi, ilerde büyük sorun olur.


Bu sayfa 122514 defa ziyaret edildi.